Erkan Kıyıcıoğlu

1978 İstanbul doğumlu olan Erkan Kıyıcıoğlu, Aşçılık Meslek Lisesi 1995 mezunudur.

Eğitimi sonrası İstanbul Çınar Otel ve Durusu Park Resort Hotel’de çalışmıştır. Daha sonra Ankara Gazi Üniversitesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği bölümünü bitirip, Euro Plaza Hotel’de mutfak şefi olarak görev yapmıştır.

Bir süre Küçükköy Kız Meslek Lisesi’nde Yiyecek ve İçecek Hizmetleri öğretmeni olarak görev yapan  Kıyıcıoğlu, aynı dönem eş zamanlı olarak Çubuklu George, Bebek Lucca, Mangerie Bebek ve Deliacatessen restoranlarında çalışmıştır.

2007 yılında Mengen Anadolu Aşçılık ve Meslek Lisesi mezunu arkadaşları ile birlikte AŞOMDER’in kurucuları arasında yer almış ve  derneğin ilk başkanlık görevini yapmıştır. Bu süre içerisinde kısmi zamanlı olarak Arel Üniversitesi Aşçılık programında öğretim görevlisi olarak ve İstanbul Culinary Institue’de eğitmen şef olarak çalışmıştır.

Çeşitli restoranların ve yiyecek işletmelerinin; menü geliştirme, kalite yönetimi, açılış menü ve personel eğitimi konularında danışmanlık vermiştir.

Halen İstanbul Gelişim Üniversitesi Aşçılık ve Gastronomi Programlarında dersler vermekte ve İstanbul Küçükçekmece İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde Yiyecek ve İçecek Hizmetleri alan şefi olarak görev yapmaktadır.